2013 / 2014 / 2015 / 2016

Live streaming video by Ustream

ALT Concurs Național de Coregrafie, ediția a IV-a

Asociația Secția de Coregrafie organizează în perioada 15 - 20 octombrie 2016,

cea de-a patra ediție ALT Concurs Național de Coregrafie, un proiect amplu, dedicat coregrafilor, dansatorilor și spectatorilor din România.

Proiectul va cuprinde: competiția oficială în care vor concura nouă spectacole, ateliere de formare profesională cu coregrafi de renume internațional, spectacole de coregrafie contemporană invitate din Spania și SUA, ateliere teoretice, gala de decernare a premiilor și un eveniment de networking pentru public și artiști.

Competiția oficială va fi transmisă în direct pe Facebook ALT Concurs.

ALT Concurs va însemna și în acest an un proiect complex cu ramificații internaționale.

Astfel, o vom avea invitată pentru a treia oară pe celebra coregrafă și directoare artistică de origine spaniolă Eva Sánchez Martz, care va face parte din juriul #AltConcurs, va susține un atelier practic și va propune publicului, co-producția româno-spaniolă, „IronCage”.

Maureen Momo Freehill este la prima vizită în cadrul ALT Concurs. Va conduce un atelier practic, va face parte din juriu și va prezenta performance-ul „Embodying the Essence: BUtoh BUcharest”.

Jivko Jeliazkov, Art Director și co-fondator al Derida Dance Center (primul centru pentru dans contemporan din Bulgaria), va face parte din juriu și va sustine un atelier practic pentru profesioniști.

Kristóf Farkas, critic de teatru și dans de origine maghiară, membru fondator al KÖM – Critics’ Self-educating Workshop inițiat de L1 Association, a studiat actoria, baletul și dansul contemporan și a absolvit studii universitare de Literatură Maghiară și Studii Teatrale. I s-a acordat Bursa Viktor Fülöp de către Ministerul Culturii. Acesta va susține un atelier teoretic despre procesul de creative thinking în dezvoltarea unui spectacol de dans.

PROGRAM

15 octombrie, Centrul Național al Dansului
16:00 – 21:30
Competiția oficială ALT Concurs Național de Coregrafie

16 Octombrie, POINT Art Hub
18:00
”Embodying the Essence: BUtoh BUcharest", coregrafia Maureen Momo Freehill (Butopia)

17 – 19 Octombrie, 10:30 – 12.30
Ateliere de formare profesională susținute de
Eva Sánchez Martz, Maureen Momo Freehill și Jivko Jeliazkov
(detalii la cartieruldedans@gmail.com)

18 Octombrie, POINT Art Hub
18:30 – 20:00
”Dance conversations”, atelier teoretic cu Roxana Marin și Cristina Bazavan

20 Octombrie, POINT Art Hub
10:00 – 15:00
Atelier teoretic cu Kristof Farkas
Ora 16:30
Decernarea premiilor ALT

Programul complet poate fi urmărit pe site-ul competiției și pe paginile de Facebook ALT Concurs și Cartierul de Dans.

PREMII

Premiul ALT Concurs Național de Coregrafie 2016
(un premiu în valoare 10.000 RON acordat de juriu)

Premiul Performer
(un premiu în valoare de 3.000 RON acordat de juriu)

Premiul Open Door la Institutul de Artă din Barcelona
(o săptămână de studiu la Institutul de Artă din Barcelona acordată pentru doi dansatori, de către Martz Contemporary Dance Company)

Bursa World Dance Movement
(două burse în valoare de 200 Euro acordate de Martz Contemporary Dance Company)

Premiul Derida Dance Center
(o rezidență în cadrul Derida Dance Center, Sofia)

Premiul Butopia
(o invitație acordată unui coregraf la Butopia Centre for the Embodied Arts in Nature, Whidbey Island, Pacific Northwest)

Premiul Teatrului de Balet Sibiu
(o invitație de a realiza o coregrafie împreună cu compania de balet a teatrului pentru stagiunea 2016/2017)

LOCAȚII

Centrul Național al Dansului, blvd. Mărășești nr. 80 - 82

POINT Art Hub, Strada General Eremia Grigorescu 10

Institutul Cervantes, Regina Elisabeta 38

h2, faceti cunostinta cu participantii ...

Border line ...

h2, juriu ...

Border line ...

h2, invitatii ...

Border line ...

h2, organizatori...

Border line ...
 
    • afcn
    • arcub
    • Domeniile Samburesti
    • Accion Cultural Espanola
    • Butopia
    • Centrul National al Dansului Bucuresti
    • Teatrul de balet Sibiu

    • Derida Dance Center
    • Aqua Carpatica
    • GRAND CiNEMA
    • Ambasada Spaniei

    • INSTITUTUL BALASSI
    • ROMANIA CULTURAL RADIO
    • dans cult

    • Martz Dance Company +
    • Point Art Hub
    • L1 Association +
    • SIMPA
    • x si zero